A betonacél jelölése is sokat számít
A masszív és időtálló betonszerkezetek kivitelezéséhez elengedhetetlen elem a betonacél. Kulcsfontosságú szerepet tölt be többek között az alapok, aljzatok kialakításában is, rengeteget hozzátesz a színvonalas végeredményhez. Hosszú távon hozzájárul a különböző építmények biztonságához, stabilitásához.
Amikor a kivitelezők jobban elmélyednek a betonacél kínálatban, többféle szabvánnyal, jelöléssel is találkozhatnak. Akiknek van már tapasztalatuk ezen a területen, nem jelenthet gondot kiigazodni a szám és betűsorok között, viszont vannak olyanok, akik még nem ismerik kellően ezt a területet.
Nekik mindenképp segítséget jelent, ha részletesen is tájékozódhatnak az egyes jelölésekről, különbségekről.
Először is fontos azt tisztázni, hogy a betonacél jelölése az Eurocode 2-vel szinkronban történik.
Példaként vegyük a B500C betonacél szabványt. A B a betonacélt jelöli, utána a három számjegy a betonacél minősítő folyáshatárára vonatkozik. Végül a nyúlóképességi osztály betűjelével zárul a szabvány pontos elnevezése.
Egyesek joggal hihetik azt, hogy az európai szabvány, illetve a nemzeti szabványoknak megfelelő acéltermékek tulajdonságai megegyeznek, azonban az igazság az, hogy bizony lehet találkozni eltérésekkel.
Azonos jelölésű betonacélok összevetése az eltérő nemzeti szabványok szerint
Európában a legtöbbször alkalmazott betonacéltípusok a következők: B550A és B550B, illetve a B500C, B500A, B500B jelzésűek.
A felsoroltak közül a B500B minőség a legtöbb európai tagállam előírásaiban elérhető, azonban eltér az acélminőségtől.
Olaszországban és Romániában a nemzeti szabványok között nem található meg a B500B jelzésű termék. Helyette alacsony szilárdságú, magasabb nyúlóképességű, földrengésálló acélokkal lehet találkozni ezekben az országokban.
Egyes nemzeti szabványokat tanulmányozva arra a következtetésre lehet jutni, hogy a B500B minőséghez tartozó követelmények nem egyeznek százszázalékban az Eurocode2-vel.
Nézzük példaként a folyáshatár átlagos értékét. Míg a többi tagállamban ez csak 510 MPa, addig Németországban ez az érték 535 MPa.
A folyáshatár egyedi minimum értékével kapcsolatban is érdekességekre lehet bukkanni. A tagállamok nagy részében ez csak csak 475-485 MPa, míg Németországban 525 MPa a jellemző.
A szakítószilárdság, szakadási nyúlás Bulgáriában, Lengyelországban és Magyarországon, mint követelmény felmerülhetnek, Európa más országaiban viszont ezek a tulajdonságok nem igazán kerülnek előtérbe.
Mi a tanulság?
A szakemberek részéről nagyon fontos a körültekintés a betonacél beszerzése során, főleg akkor, ha nincs előírás. Mindenképp elővigyázatosnak kell lenni az országonként eltérő nemzeti szabvány szerint legyártott, azonos jelölésű termékekkel. Meg kell győződni arról, hogy például a máshol előállított B500B acél megfelel-e a magyar szabályok szerinti B500B típusnak?
Fontos, hogy a betonacélnak legyen saját tanúsítványa a forgalmazást bonyolító tagállamtól. Ezzel igazolható, hogy az anyag a felhasználási országban az adott acélminőséghez kapcsolódó értékeknek maximálisan megfelel.
Cégünk a betonacél gyártásban élen jár, ügyfeleinknek a követelményeknek megfelelő megoldásokat kínáljuk. Szívesen adunk további tájékoztatást az egyes betonacél szabványokról.
Honlapunkon bővebb információkat is találhat rólunk, szolgáltatásainkról. Ha kérdései lennének, forduljon hozzánk bizalommal a megadott elérhetőségeinken, ahol munkatársaink készséggel állnak az érdeklődők rendelkezésére.